Покупката на нов дом с ипотечен кредит вече не е мисия невъзможна дори за хората с по-ниски заплати. 1500 лв. месечен доход в домакинството е достатъчен, за да отпуснат банките жилищен заем, показа проверка на „Монитор”. Преди кризата трезорите рядко одобряваха такива кандидати.„Хора с не много високи доходи, например около 1500 лв. за домакинство, вече могат да купят жилище с ипотечен кредит”, обясни Тихомир Тошев от „КредитЦентър”. Т.е. в едно семейство двамата родители е достатъчно да вземат заплата средно от по 750 лева. Такъв доход е достатъчен за покупка на жилище на стойност около 40 000 – 50 000 евро. Според брокери това обикновено са по-малки апартаменти в крайните квартали, но все пак е някаква възможност за тези хора да се сдобият със собствен дом. „По време на пика на цените на недвижимите имоти – през 2007 – 2008 г., пазарът беше изхвърлил тези хора и те нямаха възможност да купят никакво жилище защото доходите им бяха сравнително ниски, а цените на имотите много високи”, коментира Тихомир Тошев.
По думите му обаче точно тези хора в момента са най-активни при търсенето на информация за ипотечни кредити и покупка на ново жилище. Оживлението сред хората с по-ниски доходи се дължи на промяната на условията на банките по отношение на жилищните заеми. Понижение в лихвите за ипотечните кредити започна в средата на 2010 г. и до момента има спад с около 1 – 1,5% за жилищните заеми.
Средната лихва по новоотпуснат жилищен заем в евро в началото на годината е 7,82%, става ясно от лихвената статистика на БНБ. За заемите в левове пък тя е 8,37%. Само година по-рано обаче ситуацията е била доста по-различна. Тогава лихвените нива за жилищните заеми в евро са били около 8-8,5%, а за тези в левове около 9-10%. Кредитни консултанти припомнят, че в момента по време на различни промоции на банките могат да бъдат договорени и още по-изгодни лихви. Такъв бил случаят при кредитите с фиксирана лихва за определен период от погасяването на заема.
Например в момента се предлагат жилищни заеми, чиято лихва е 5,85% за първите 3 години от обслужването им. Има и кредити с фиксиран период от 5 години и лихва от 6,35%. След изтичане на тези периоди лихвите се преизчисляват по актуалните пазарни нива. По време на промоции банките спестяват на клиентите и от обичайните такси при теглене на жилищен заем. Например таксата за разглеждане на документите, началната такса за усвояване на кредита, разходите за застраховки и т. н. Друга съществена промяна в условията спрямо миналата година е размерът на финансирането, което отпускат банките. „В най-тежкия момент от кризата през 2009 г. трезорите отпускаха до 70% от стойността на имота, а в момента има предложения на пазара, които финансират до 90% от цената на имота”, разказва Тошев.
По думите му това е другият фактор, който помага на хората с ниски доходи да се сдобият с жилище. Причината е, че за тях основният проблем е именно осигуряването на собствено участие.
„Въпреки че имаме малко над 27 млрд. лв. спестени пари в банките, по-голямата част от тях са разпределени върху малък брой спестители”, припомня Тошев. Така намирането на свежи пари за сделката е сериозна трудност за хората, които искат да купят жилище.
Източник в-к Монитор